Święto Plonów w Pławach

Pławy to jedno z mniejszych sołectw naszej gminy. Jednak 25 sierpnia mieszkańcy urządzili Dożynki – jak co roku – z rozmachem i przytupem, który słychać było daleko poza granicami tej wioski.

Uroczyste nabożeństwo zostało odprawione w altanie przy placu zabaw. Stamtąd odświętny konwój przetoczył się niebanalnie udekorowaną ulicą Pławianka w stronę Domu Ludowego. Plac za budynkiem zastawiono namiotami, bo w ostatnią sobotę sierpnia niebo się zachmurzyło i straszyło deszczem.


Zgromadzonych przywitał sołtys Krzysztof Harmata. W obrzędzie przekazania chleba rolę gospodarzy pełnili ksiądz proboszcz Józef Święcicki i zastępca wójta Bartłomiej Bąk, który przekazał też list od wójta Gminy Oświęcim Alberta Bartosza.


Gospodynie z miejscowego koła wykonały zwyczajowe pieśni obrzędowe i przyśpiewki przygotowane specjalnie na ten dzień. Przedstawiły też śpiewany skecz o sprzeczce tradycyjnej gospodyni z miłośniczką nowinek. Na zakończenie oficjalnych obchodów Dożynek w Pławach wystąpiły "Brzezinianki".

GALERIA