Święto Plonów w Pławach

Ostatnie w tym roku Dożynki w naszej gminie obchodzone 3 września hołdowały tradycji. Rozpoczęły się dziękczynnym nabożeństwem, po którym barwny korowód przejechał na plac przy Domu Ludowym, gdzie Starostowie zostali obdarowani chlebem. Zaskakująca dla mieszkańców i gości była inwencja, z jaką przygotowano świąteczny wystrój widoczny nie tylko w miejscach odprawiania najważniejszych obrzędów.


Polowa msza była celebrowana w altanie przy boisku. W homilii ksiądz Jarosław Bielesz zwrócił uwagę na patriotyzm, który przejawia się w pracy na roli. Podkreślił, że dary ziemi zawdzięczamy bożemu miłosierdziu i dlatego winniśmy darzyć szacunkiem chleb, na którym nasi przodkowie czynili znak krzyża.

Na trasie korowodu zmierzającego do Domu Ludowego co kilkadziesiąt metrów czekały dożynkowe figury Baby i Dziada opatrzone napisami nawiązującymi do przysłów albo całkiem współczesnych spraw. Wszystkie można zobaczyć na zdjęciach poniżej. O oprawę Święta Plonów zadbały panie z pławskiego Koła Gospodyń Wiejskich, zwyciężczynie w VIII Regionalnym Konkursie Wieńców Dożynkowych i reprezentantki Gminy Oświęcim na tegorocznych Dożynkach Wojewódzkich.

Nagrodzony wieniec zdobił plac dożynkowy. Starostowie, państwo Barbara i Władysław Baranowie przyjęli chleb symbolizujący tegoroczny plon z rąk gospodyń z Pław, które następnie zabawiały publiczność piosenkami i skeczem. Gościnnie wystąpiły także sąsiadki - "Brzezinianki". Za przygotowanie obchodów i pracę całego minionego roku podziękowali wszystkim organizatorom i mieszkańcom sołtys Krzysztof Harmata i wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz.

W Święcie Plonów uczestniczyli również m.in. sekretarz Gminy Oświęcim Robert Dziuba, radny powiatu Adam Sowa, sołtys Brzezinki Andrzej Ryszka i radny gminy Jacek Mydlarz.

 

GALERIA